Фермери вважають, що збільшення можливостей агрохолдингів купувати землю до 10 тисяч гектарів в одні руки та відсутність фінансування для малих господарств можуть негативно вплинути на українське село.
Джерело Agravery.com

Другий етап земельної реформи, який розпочався з 1 січня 2024 року, дозволив юридичним особам купувати землю та підвищив ліміт купівлі до 10 тисяч гектарів в одни руки. Малих та середніх фермерських господарств ця ініціатива залишає в незручному положенні, ініціатори реформи говорять про “збільшення конкуренції”, але це залишає осторонь менші господарства.

Уряд заявляє про “збільшення конкуренції” на ринку землі, але це виключає середні та малі фермерські господарства, які вже страждають від наслідків путінської війни та ігнорування законодавства владою. Оцінки свідчать, що прямі збитки від російського вторгнення складають не менше 40 млрд доларів, а збитки українських аграріїв лише за 2023 рік становлять 3 млрд доларів.

Фермери відзначають, що держава не виконала вимогу, зазначену у законі про відкриття ринку землі, щодо розробки фінансових інструментів для підтримки громадян і фермерських господарств при купівлі земельних ділянок. Відсутність таких інструментів ставить під загрозу малі та середні фермерські господарства, особливо ті, що розташовані в зоні конфлікту.

Малим сільгоспвиробникам важко отримати доступ до кредиту, і їм потрібен фінансовий інструмент для забезпечення можливості купівлі землі на сприятливих умовах і для збереження доступу до ринку землі. Громадська спілка “Всеукраїнська Аграрна Рада” ініціювала петицію до президента Зеленського, яка закликає відкласти збільшення максимальної площі землі “в одних руках” до закінчення війни. Проте, влада виступає за продовження земельної реформи, навіть у військовий час. Ринок землі в Україні функціонує вже два з половиною роки, протягом яких укладено багато угод, але проблеми для менших фермерів залишаються невирішеними.

Джерело Agravery.com