В цій статті ви дізнаєтесь про наступне:

  • Що таке інвентаризація земель (землі) та для чого вона потрібна;

  • Перелік переваг, які отримають Об’єднані громади (ОТГ) від проведення інвентаризації;

  • Який порядок проведення інвентаризації земель?

  • Яка вартість проведення інвентаризації земель?

Інвентаризація земель це:

Інвентаризація (від латинського слова invenire – знаходити, шукати) або простими словами – це процес складання детального опису майна.

В наш час, термін «інвентаризація» використовують для визначення елементу методу бухгалтерського обліку, за допомогою якого визначається фактичний розмір активів, капіталу та зобов’язань, а також зіставлення отриманих результатів з даними бухгалтерського обліку.

Постанова КМУ № 476 від 5 червня 2019 р. “Про затвердження порядку проведення інвентаризації земель”.  дає більш точне визначення: Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Які переваги отримують Об’єднані громади від проведення інвентаризації земель в Україні? 

Таким чином, що отримує громада села, селища, міста в результаті проведення інвентаризації землі:

  1. створюється повноцінна база даних про всі земельні ділянки в межах населеного пункту на паперових та електронних носіях. Завдяки цьому, підвищується його інвестиційна привабливість, спрощується пошук потенційних земельних ділянок для інвестора та містобудівних потреб.

  2. влада отримує можливість організації постійного контролю за використанням земель в населеному пункті.

  3. виявлення всіх землекористувачів, власників землі зі встановленням меж їх ділянок

  4. виявлення земельних ділянок, що не використовуються або використовуються нераціонально, не за цільовим призначенням

  5. значно скорочуються витрати жителів села, селища, міста при присвоєнні кадастрового номеру земельної ділянки.

У зв’язку з процесом децентралізації державного управління який триває останні роки в Україні, велика кількість міст, сіл та селиш вже створили об’єднані територіальні громади а інші перебувають в процеcі перетворення в ОТГ, відповідно інвентаризація землі (земель) стане одним з ключових факторів їх подальшого успіху та розвитку кожної громади та ОТГ зокрема. 

Порядок проведення інвентаризації земель

Примітка: роботи із інвентаризації земель проводяться відповідно до положень Постанови КМУ № 476 від 5 червня 2019 р. “Про затвердження порядку проведення інвентаризації земель”. 

1.  Підстава для проведення робіт із інвентаризації земель – прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування;

Замовниками документаці= можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Розробниками  технічної документації із інвентаризації земель є: 
– юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;
– фізичні особи – підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

2. Для проведення інвентаризації земель замовник укладає з виконавцем договір про розроблення технічної документації із інвентаризації земель, складається та погоджується кошторис на виконання даного виду робіт.

У випадку фінансування робіт за кошти державного або місцевих бюджетів, для відбору виконавця робіт, проводяться торги відповідно до Закону “Про державні закупівлі”.  Термін виконання умов договору не більше 6 місяців.

3. Проведення робіт. Роботи з інвентаризації земель включають підготовчі, топографо-геодезичні та камеральні роботи, складення і оформлення технічної документації в паперовій та електронній формі.

4. Після виконання робіт із інвентаризації земель, виконавець подає технічну документацію на затвердження замовникові.

Крім того, Виконавець подає копії матеріалів, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, до місцевого фонду документації із землеустрою в паперовій та електронній формі.

Яка ціна (вартість проведення інвентаризації землі (земель)?

Ціна (вартість) проведення інвентаризації земель залежить від багатьох факторів (площі земель, складності робіт та ін.) та встановлюється шляхом переговорів із замовником та складання кошторису на проведення робіт із інвентаризації земель. 


Компанія Прикарпатський земельний центр здійснила інвентаризацію земель більше ніж на 12 000 гектарів.

Отримати безкоштовну консультацію

Замовити послугу

Натисність на посилання та ознайомтесь із нашими проектами:

Інвентаризація земель в межах населеного пункту с. Ямниця, Тисменицького району, Івано-Франківської області

Інвентаризація земель с\г призначення за межами населених пунктів Рогатинського та Рожнятівського районів, Івано-Франківської області